Tube Furnace LZ-TBF-B300
www.labotronics.co.in info@labotronics.co.in
Tube Furnace LZ-TBF-B300 is a microprocessor controlled tube furnace with the maximum working temperature 1700℃ and 60 × 1000 mm tube size. Furnace is made of high quality alumina polycrystalline fiber curing furnace formed by vacuum suction filtration, and is efficiently designed for minimal space requirement in the laboratory. It features heating elements such as MoSi2, B type thermocouple. It has the functions of over-temperature, break-off, over-current protection, etc. It has the advantages of temperature field balance, low surface temperature, fast temperature rise and fall, and energy saving. It is accurate in measuring and controlling the temperature and is equipped with instantaneous energy consumption indicator, calculator for average working temperature and descriptive error indicator.
| Tube size | 60 × 1000 mm |
|---|---|
| Tube material | Quartz |
| Heating element | MoSi2 heating element |
| Phase | Single phase |
| Maximum working temperature | 1700℃ |
| Rated temperature | 1650℃ |
| Control accuracy | +/- 1℃ |
| Heating rate | ≤20℃/ Min (it can be modified as required) |
| Trigger | Phase-shifted trigger |
| Silicon controlled | 106/16E SEMIKRON |
| Heating length | 300 mm |
| Recommended rate of temperature rise | ≤10℃/ Min |
| Thermocouple Type | B Type |
| Peripheral surface temperature | ≤45℃ |
| Dimension | 1120 × 490 × 855 mm |
| Power Consumption | 5 kW |
| Power Supply | 220 V |